Grocery prices up 10%

Discussion in 'World Events' started by See Post, Oct 3, 2008.

Random Thread
  1. See Post

    See Post New Member

    Joined:
    Apr 28, 2016
    Messages:
    5,319
    Likes Received:
    84
    Trophy Points:
    0
    Originally Posted By fkurucz

    Good thing inflation is contained, right?

    <a href="http://www.marketwatch.com/news/story/filling-grocer-cart-costing-105/story.aspx?guid=%7B41F26EF6%2DFF28%2D4EA7%2D9BD5%2DF8AFA64A01BA%7D" target="_blank">http://www.marketwatch.com/new...A01BA%7D</a>
     
  2. See Post

    See Post New Member

    Joined:
    Apr 28, 2016
    Messages:
    5,319
    Likes Received:
    84
    Trophy Points:
    0
    Originally Posted By alexbook

    I realized things were really going badly when the 99 Cents Only stores raised their prices.

    (They really did, actually. Everything in the store is now $0.9999, instead of $0.99.)
     
  3. See Post

    See Post New Member

    Joined:
    Apr 28, 2016
    Messages:
    5,319
    Likes Received:
    84
    Trophy Points:
    0
    Originally Posted By Mrs ElderP

    The battle to cut the grocery bill while eating yummy, healthy food is one of my constant crusades. I've been keeping a price tracker since May, so I can tell you that at our grocery store milk has gone down since then. I believe it had a sharp run up before that. So, for the year, it may be up, I couldn't say. I've noticed that eggs are up over the last year or so too.

    What's really helped us is that when I make dinner I try really hard to make as few portions as possible. Sometimes I can cut the recipe down to 2 servings (ideal), but mostly the recipe can only realisticly go down to 3 or 4, sometimes I'm stuck with 6 servings. When I cut down the servings I cut down on the left overs I throw away. I do eat some leftovers for my lunch, but making 6 servings a day every day provided way more leftover than I can eat alone and elderp really doesn't do leftovers.

    The second thing that has really helped is that elderp is making an effort to lose weight and is taking smaller lunches to work. For sure eating out every day is really expensive, so I'm greatful that he doesn't do that. On the other hand the pre-packaged stuff that goes in lunches, when you eat less, and it lasts longer it just costs less!
     

Share This Page